- Ostatni rok pracy w Kostkowicach
- Prezes OSP w Kostkowicach
- Rodzina F. Pohla
- Florian Pohl z klasą 1925 roku
- Koło MZC z czł. Zarządu w 1932 r.
- Kierownik Pohl z klasą 1931 r.
- F. Pohl, ks. K. Masny z Koło Polek
- F.Pohl jako organista przed kościołem
- Prawo jazdy F. Pohla
Florian Pohl - nauczyciel, kierownik szkoły, działacz społeczny
Florian Pohl (1885-1970), nauczyciel, kierownik szkoły
Nauczyciel, kierownik szkoły w Kostkowicach i Grodźcu, działacz społeczny.
Założyciel Kół Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Kostkowicach i Grodźcu.
Pochodził z rodziny robotniczej. Ojciec Antoni był pracownikiem na kolei. Matka Joanna, z domu Sikora, zajmowała się gospodarstwem domowym i wychowaniem licznego potomstwa, miał ośmioro rodzeństwa.
Urodził się 31 stycznia 1885 roku w Karwinie. (Zaolzie) aktualnie Czechy..
Tam też ukończył szkołę podstawową. Dalszą naukę kontynuował w Seminarium Nauczycielskim w Cieszynie. Posiadał uzdolnienia językowe i muzyczne. Oprócz języka niemieckiego znał dobrze łacinę i grekę. Po zdaniu matury w 1907 r. podjął pracę w charakterze nauczyciela w szkole ludowej w Łąkach nad Olzą (Obecnie dzielnica Karwiny w Czechach).
W 1907 roku zawarł związek małżeński z Anną Mitręgą pochodzącą z Wędryni. Ich ślub odbył się 17 sierpnia w kościele parafialnym w Wędryni.
Po dwuletnim okresie pracy w Łąkach przeniósł się do Kostkowic, gdzie od września 1909 roku rozpoczął pracę na stanowisku kierownika szkoły.
Żona Anna zajmowała się gospodarstwem rolnym, które należało do szkoły oraz wychowywaniem dzieci. Z żoną Anną miał pięcioro dzieci. Trzy córki (Elżbieta, Anna i Amelia) oraz dwóch synów (Stanisław i Florian).
Będąc nauczycielem i zarazem kierownikiem szkoły propagował turystykę krajoznawczą. Organizując dla wszystkich uczniów szkoły wycieczki (wówczas jeszcze wozami drabiniastymi) do okolicznych miejscowości w Beskidzie Śląskim takich jak: Brenna, Ustroń i Wisła.
W 1921 roku założył w Kostkowicach przy szkole Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, został wybrany jego prezesem. Członkami byli aktywni mieszkańcy wioski oraz starsza młodzież. W ramach Koła organizował pracę kulturalno oświatową (odczyty, prelekcje, przedstawienia teatralne, festyny), Oprócz pracy pedagogicznej i wychowawczej zaangażował się w pracy dla społeczności lokalnej. Był założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostkowicach.
Od 1924 pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Grodźcu.
Posadę kierownika szkoły objął we wrześniu 1928 r. Szkoła gwarantowała mu również mieszkanie oraz dosyć pokaźne gospodarstwo rolne, którym zajmowała się głównie żona.
Z grupą mieszkańców założył w 1929 roku Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Grodźcu. Został wybrany prezesem tej organizacji. Koło pod jego przewodnictwem rozwijało pracę kulturalno oświatową. Obowiązki prezesa Koła pełnił do przejścia na emeryturę. Przyczynił się do powstania kół Macierzy w Bielowicku i Świętoszówce. Koło współpracowało z powstałym w Grodźcu Stowarzyszeniem Młodzieży Polskiej.
Wspierał powołaną przez p. Irmę Bossowską, córkę dr Habichta organizację młodzieżową Koło Polek. Poprzez kontakty z p. Irmą Bossowską załatwiał dla uzdolnionej młodzieży pomoc finansową, która umożliwiała podejmować dalszą naukę w szkołach w Bielsku i Cieszynie. Pomocy takiej na pokrycie kosztów przejazdu udzielał dr Ernest Habicht, właściciela zamku i majątku ziemskiego w Grodźcu.
Florian Pohl był bardzo oddany w działalności przy parafii św. Bartłomieja w Grodźcu. Między innymi był wieloletnim organistą w tym kościele. Jako organista posługiwał także w kościele w Bierach i Bielowicku.
Pracował społecznie w Kasie Spółdzielczej w Grodźcu pełniąc tam funkcję skarbnika. Szkołą kierował do 1936 roku, na emeryturę przeszedł ze względu na stan zdrowia.
Po ustaniu działań wojennych w kwietniu 1945 roku wraz z innymi przystąpił do organizowania nauki w jeszcze zniszczonej szkole. Był inspiratorem reaktywowania OSP w Grodźcu. Został wybrany pierwszym po wojnie komendantem Ochotniczej Straży Pożarne, a później jej prezesem. Nadzorował odbudowę po zniszczeniach wojennych budynku strażnicy, czynił starania o jej wyposażenie w sprzęt.
Zmarł 4 maja 1970 roku, pochowany na cmentarzu katolickim w Grodźcu.
Opracował: Edward Cichy
na podstawie materiałów z wywiadu
z panią Ewą Frycz wnuczką F. Pohla
oraz Gwiazdki Cieszyńskiej.